Ik hoor het regelmatig: “In Waalwijk is niks te doen.” En eerlijk is eerlijk, als je alleen kijkt naar wat er níét meer is, snap ik dat gevoel. Maar wie iets verder kijkt, ziet een heel ander beeld. Onze binnenstad leeft. Soms uitbundig, soms juist in de kleine dingen. Maar saai? Dat is ze allang niet meer.

De afgelopen jaren hebben we bewust geïnvesteerd in het Waalwijkse centrum. Nieuwe (horeca)pleinen waar ruimte is voor ontmoeting én waterplezier, een vernieuwde entree van de binnenstad, de stadstuin en meer groen in de winkelstraten. Het zijn ingrepen die misschien niet altijd spectaculair ogen, maar die het centrum wel prettiger maken om te verblijven. Niet alleen om te winkelen, maar juist om elkaar te ontmoeten en even te blijven hangen.

Foto: Raadhuisplein en vergroening Grotestraat (Gemeente Waalwijk), Stadstuin (Waalwijk.Nieuws.nl)

Daarnaast is er volop reuring. Denk aan Koningsdag, het GO Waalwijk Festival, de Waalwijkse Zomerweken, het Waalwijks IJspaleis in de winter en de Liberty Run Waalwijk op Bevrijdingsdag. Momenten waarop het centrum bruist en mensen van alle leeftijden samenkomen op het Raadhuisplein en in de straten daaromheen. Dat gebeurt niet vanzelf; daar zit veel inzet achter van organisatoren, vrijwilligers, ondernemers en verenigingen.

Foto’s: GO Waalwijk Festival, Halve Zolen Festival, Waalwijks IJspaleis, Liberty Run Waalwijk (Gemeente Waalwijk) en Koningsdag (Rolf Balkenende/Waalwijk.Nieuws.nl).

Maar levendigheid zit niet alleen in grote evenementen. Soms zit het juist in de kleine, verrassende dingen. Een bespeelbare piano in een leegstaande winkel, waar spontaan muziek klinkt. Of onze weekmarkt op woensdag, inmiddels een van de best lopende van Brabant, die elke week opnieuw zorgt voor drukte, ontmoetingen en gezelligheid. Dat soort initiatieven geven kleur aan het centrum, juist op gewone dagen.

Foto: piano in de Els en Weekmarkt Waalwijk (Gemeente Waalwijk)

En natuurlijk zijn er de vaste waarden waar Waalwijk om bekend staat: Swingen in de Stad, de Wollukse Kwis, het Straattheaterfestival en de 80 van de Langstraat. Dat laatste evenement heeft laten zien hoeveel het losmaakt in onze gemeente. Ik hoop van harte dat de 80 terugkeert in een nieuwe opzet. Maar wel weer vertrouwd, met start en finish op het Raadhuisplein. Daar ga ik mij de komende tijd in ieder geval volop voor inzetten.

Foto: Swingen in de Stad (Waalwijk.Nieuws.nl) en 80 van de Langstraat (Welkom in Waalwijk/Luuk Aarts).

Onze binnenstad is nooit “af”. Het blijft werken aan sfeer, programmering en ruimte voor initiatief. Maar één ding staat voor mij vast: Waalwijk heeft alles in zich om een levendige, gastvrije en trotse binnenstad te zijn — en dat zien we elke dag een beetje meer terug. Met kleine stapjes bouwen we aan een gemeente waar onze kinderen trots op kunnen zijn. Dat is mijn drijfveer, elke dag weer.

 Timon

MEER COLUMNS LEZEN?

Op weg naar de gemeenteraadsverkiezingen vertel ik in mijn wekelijkse column over wat er speelt in onze gemeente en wat me zoal bezig houdt. Op de pagina Timon Vertelt vind je het complete overzicht. Wil je reageren op mijn column? Stuur dan een mailtje naar tklerx@waalwijk.nl.